Preverite, kako deluje past za gotovino na bankomatu

Preverite, kako deluje past za gotovino na bankomatu

M.M.
18.04.2024, 9:25
0
"Cash Trapping" ali "past za gotovino" je past na bankomatu, ki so jo v zadnjih dneh zaznali tudi ljubljanski policisti, pri tem pa ujeli nepridiprava, ki je oškodoval kar nekaj oseb. Kaj sploh je "past za gotovino", kako jo prepoznati in kaj storiti, če se vam na bankomatu kaj takega zgodi?

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Kriminalci vedno znova presenečajo z novimi poskusi prevare. In če na nas ne prežijo v digitalnem svetu, potem nas skušajo okrasti v realnem. To je počel tudi 45-letni državljan Romunije, ki je na režo bankomata na Celovški cesti v Ljubljani namestil napravo, s pomočjo katere je pri dvigu gotovina ostala v bankomatu. Ljubljanski policisti so ga že prijeli, v zadnjih dveh mesecih pa je v prestolnici s sostorilcem, ki je še na prostosti, izvedel vsaj še 18 podobnih kaznivih dejanj.

Ta tehnika se imenuje "Cash Trapping" ali "past za gotovino". 

Kaj je "Cash Trapping" ali "past za gotovino"?

Prevaranti na režo bankomata, iz katere pride gotovina, namestijo letev. Ta ovira delovanje reže, uporabnik, ki je na bankomatu opravil celoten postopek, pa meni, da je prišlo do tehnične napake. Ne posumijo na prevaro, zato poiščejo drugega. Nepridipravi nato z reže odstranijo oviro, ko je pot sproščena, pa je prosta tudi pot do dvignjene gotovine.

Policija svetuje

Dvig na bankomatu
Dvig na bankomatuFOTO: Dreamstime

Pred dvigom gotovine preverite režo za izdajanje gotovine – ta mora biti prosto dostopna in ne sme biti manipulirana z letvijo, ki ovira izdajanje gotovine. Prilepljene letve se ponavadi zlahka odstranijo.

Če vam bankomat po odobreni transakciji ne izplača gotovine, takoj preverite stanje na vašem računu – če je transakcija stornirana in je stanje na računu pravilno, lahko znova poskusite z dvigom gotovine.

Med dvigom gotovine na bankomatu bodite pozorni na morebitne neznance, ki bi vas želeli zvabiti stran od bankomata pod pretvezo, da potrebujejo kakršno koli pomoč.

Ob morebitnih nepravilnostih pri dvigu gotovine o napaki obvestite skrbnika bankomata, ne da bi se pri tem oddaljili od bankomata, oz. ostanite pri bankomatu, če vam ta ne izda gotovine.

Če sumite, da je na bankomat nameščena takšna naprava, o tem obvestite policijo na interventno telefonsko številko 113 ali na anonimni telefon policije 080 12 00 ali na najbližji policijski postaji.

Vir: Policija

PREBERI ŠE

Prodaja stanovanje, a pod pogojem, da v njem še naprej živi. Kaj o tem pravi odvetnik?

PREBERI ŠE

Pri 60 letih je izgubil službo. Preselil se je v tujino in našel nov poklic

PREBERI ŠE

Čudovita turistična destinacija, kjer vsak dan za pet ur izklopijo elektriko