Cekin.si
Finski šolarji se na mednarodnih tekmovanjih uvrščajo v sam vrh.
Kariera

Finska kot prva odpravlja šolske predmete

Š.Z.
06. 12. 2016 06.55
22

Revolucija: Finska, ki ima enega bolj učinkovitih sistemov šolstva, bo postala prva država brez šolskih predmetov. Tako njihovi učenci ne bodo imeli več fizike, matematike, zgodovine, geografije ...

Po standardih mednarodne primerjave dosežkov učencev PISA ima Finska ima enega učinkovitejših šolskih sistemov. Njeni šolarji se na mednarodnih ocenjevanjih vedno uvrstijo med najboljšo deseterico.

A odgovorni ne počivajo na lovorikah, temveč stremijo še k boljšemu sistemu. In zdaj so se kot prvi odločili izvesti pravo revolucijo v šolstvu. Iz učnega načrta nameravajo črtati vse šolske predmete. 

Finski šolarji se na mednarodnih tekmovanjih uvrščajo v sam vrh.
Finski šolarji se na mednarodnih tekmovanjih uvrščajo v sam vrh.FOTO: Thinkstock

Vzroke za načrtovane spremembe je razložil vodja oddelka za šolstvo v Helsinkih Marjo Kyllonen: "Na nekaterih šolah je poučevanje staromodno in je bilo kot tako primerno v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Potrebe so danes drugačne, potrebujemo sistem 21. stoletja."

Finski šolarji se ne bodo več osredotočali na en predmet, temveč bodo preučevali dogodke in pojave v celoti. Drugo svetovno vojno bodo razdelali iz zgodovinskega, geografskega in matematičnega vidika. Pri učnih urah "delo v kavarni" se bodo učili angleščine, gospodarstva in komunikacije.

Spremembe bodo predvidoma zaživele leta 2020. Najprej bodo začeli z učenci, starejšimi od 16 let. Lahko bodo sami izbirali predmet preučevanja, glede na njihove cilje v prihodnosti in na njihove sposobnosti. Tako dejansko nihče ne bo predelal celotnega učnega načrta za fiziko ali kemijo, misleč: "Zakaj bom to sploh potreboval?".

Spremenili bodo tudi način komunikacije med učenci in učitelji. Šolarji ne bodo več sedeli v klopeh in čakali na morebitno izpraševanje. Delali bodo v manjših skupinah in razpravljali o perečih temah in težavah.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Jasno je, da bo ob uvedbi novega načina poučevanja potrebnega veliko sodelovanja med učitelji različnih predmetov. Približno 70 odstotkov učiteljev v Helsinkih je že primerno usposobljenih in so dobili povišico, ostali še pridejo na vrsto.

Kaj menite, bi Slovenija morala slediti Finski?

Komentarji (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
musicalpotato 08. 12. 2016 20.43
+19
finska je stoletja pred nami glede šolstva. v sloveniji lahko to prišakujemo mogoče leta 2500, če sploh kdaj. Pri nas šola ni izobraževalna ustanova ampak vir €, zaposlitev otrok, da se staršem ni treba z njimi ubadat in neko slepo tekmovanje z ostalimi, merilo česar so ocene. Ko bi se le spametovali....
Negan 06. 12. 2016 23.40
-7
Hahaha, potem bodo pa vsi samo še govorili in nič naredili. Najbolj razviti ljudje so iz Južne Koreje in Japonske, ampak tam je ravno nasprotno. Učijo se matematike, fizike in vseh teh "težkih" predmetov, ko se pri nas še v peskovnikih igramo. Vi tipično v komentarjih nekaj nabijate kako so Finci napredni ... pa dajte no ... brez učenja teh znanstvenih predmetov v osnovah pri mladih letih je potrebno, če želimo razvijat svet ... otrok je pri mladih letih treba razvijat in ga poučevat v največji meri, ne pa da se bodo nekaj pogovarjali o dogodkih ... kdo pa bo čez 30 let elektriko po stanovanju vlekel? Ali pa razvijal kakšne revolucijske programe? Ljudje, ki so se do 18 leta učili o dogodkih v svetu? Res ste smešni.
Robert Patafta 07. 12. 2016 19.58
+31
Mislm, da si niti približno ne predstavljaš finskega sistema.
musicalpotato 08. 12. 2016 20.38
+7
mislim da se tebi sanja ne o čem govoriš. Vsak s 5 minut raziskovanja tematike šolskih sistemov ve, da Finska dela edino pravilno, kar se tudi kaže v rezultatih. Ocen že dolgo nimajo več
KaiC 16. 12. 2017 19.26
+20
Res? Pa mi znaš na pamet, brez da pogledaš na internet ali stare knjige, povedat formulo za izračun pospeška? ali pa malce enostavnejše - formulo za izračun ploščine trikotnika? Mi znaš povedat letnico propada rimskega cesarstva, ter točen datum podpisa pakta med državami (ter imena podpisnikov), ki so sodelovale skupaj med prvo in drugo svetovno vojno? 90% reči ki se jih učiš v osnovni šoli so DALEČ od potrebnih za razvoj možganov. So le kopičenje informacij, ki za otrokov razvoj niso pomembne. Osnovna matematika je dovolj (in to, kljub temu da ne bojo imeli specifičnih predmetov, se bojo kljub temu učili) za razvijanje logike. Jezika se bistveno več naučiš ko se pogovarjaš in pišeš o rečeh, ki te zanimajo, in ne definicije, ki ti v življenju ne bojo prav nič pomagale. Za otroka je dovolj da razume kako fizika deluje in ne da si zapomni formule za računanje raznih fizikalnih stanj, ki jih ne računa niti povprečen odrasel človek. Pri glasbeni vzgoji, se dandanes učijo teorijo - nič praktičnega. Učijo se o raznih predstavnikih, čegar poznanje, ne da otroku popolnoma nič pozitivnega v življenju. (Namesto da bi poslušali otroci glasbo, peli in igrali tolkala, s čimer bi si razvijali takt, poslušnost, kratek spomin in tonacijo). Podobno velja za ostale predmete. Kot odgovor na \"kdo bo pa vlekel elektriko po hiši in razvijal kakšne revolucijske programe\", pa ti lahko rečem samo to.. Albert Einstein, Steve Jobs, Bill Gates, Oprah Winfrey, Mark Zuckerberg (Ustvaril Facebook), Jay Z, Lady Gaga, Frank Sinatra, Johny Deep, Tom Cruis, ect. Vsi so imeli probleme v šoli, in večina naštetit, je padla iz sistema (nimajo dokončane izobrazbe). To dokazuje, da šola ni tako pomembna za razvoj. Šola bi mogla širit razgledanost. To z učenjem formul, datumov, in nasploh dolgočasne teorije, ne boš dosegel nikoli. Razgledanost razvijaš z pogovarjanjem, razvijanjem zanimanja, podajanjem informacij, ki otroke zanima in razvijat to zanimanje..
Ob?asninekadilec 06. 12. 2016 22.35
+21
Nw samo, da bi morala slediti Finski, ampak bi morala to uvesti ze pred leti. Samo pri nas to ne gre, ker je določenim gospodarskim elitam bolj pomembno vsako leto prodajati učbenike in pospraviti v žep kolikor se le da...Pa če tudi prodajajo delovne zvezke za gospodinjstvo.
ONniON 06. 12. 2016 20.50
+9
težava je ta da bo delovnih mest vse manj za ljudi, ljudi na svetu vedno več, prebivalstvo se stara kot še nikdar, robotizacija, avtomatizacija , po drugi strani bodo pa ljudje prisiljeni v slabo plačana dela !! revščina se bo povečevala , to je prihodnost
Janez ?en?ur 06. 12. 2016 19.40
+5
balkan balkan!
CyChick8 06. 12. 2016 18.34
+0
teorija je eno, praksa je drugo
Uporabnik232871 06. 12. 2016 19.28
+0
Prav Slovenclj.
Explainator 06. 12. 2016 18.25
+24
tako lepa novica, potem pa preberem zadnji stavek o sloveniji, kako naj bi sledila finski, a se hecate?
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1072