razvoj podjetja

Sladke sanje so postale resničnost: zgodba o družinski butični čokoladnici
26. 02. 2025 04.17Nikoli ni prepozno za uresničitev sanj, dokazuje Nataša Mikelj, ki je skupaj z možem Gregorjem pri svojih petdesetih pogumno zapustila varno službo in ustvarila butično čokoladnico v srcu Radovljice. Njuna zgodba potruje, da se s strastjo, predanostjo in trdim delom lahko uresničijo tudi najdrznejše ideje. V pogovoru je razkrila, kako prepoznati vrhunsko čokolado in zakaj bo kakovostna čokolada v prihodnosti postala prestižna poslastica.

Cimosov obrat v Senožečah naj bi kupil ta slovenski podjetnik
14. 02. 2025 12.47Delavci koprskega Cimosa v Senožečah so v zadnjih mesecih že dvakrat stavkali, od lastnika pa med drugim zahtevajo, da jim predstavi jasno vizijo prihodnosti podjetja. Koprski avtomobilski dobavitelj je sicer v lasti sklada Mutares od jeseni leta 2022, ko so ga nemški lastniki kupili od italijanske skupine THC Cogeme.

V prvi polovici leta se številnim delavcem obeta povišanje plač
11. 02. 2025 12.19Zvišanje plač napoveduje 59,1 odstotka delodajalcev, je objavila agencija za zaposlovanje Manpower Slovenija. Neto napoved zaposlovanja za prvo polovico leta je zmerno optimistična in znaša +43,65 odstotka.

Več kot 60 znanih evropskih podjetij je združilo moči v pobudi za pospeševanje razvoja in uporabe umetne inteligence
11. 02. 2025 09.13Namen partnerstva, ki so ga predstavili na akcijskem vrhu o umetni inteligenci v Parizu, je okrepiti položaj Evrope na tem področju. V naslednjih petih letih bo na voljo 150 milijard evrov.

Financiranje študija v tujini: kakšne možnosti imajo slovenski študenti?
10. 02. 2025 04.29Vse več mladih se odloča za študij v tujini, saj odpira obzorja, omogoča spoznavanje novih kultur in nudi več priložnosti za kariero. A preden odidejo v svet, se morajo soočiti s pomembnimi vprašanji, kot je financiranje šolanja. K sreči obstajajo različni programi štipendiranja, ki lahko olajšajo finančno breme in omogočijo bolj brezskrben študij. Preverite, kakšne možnosti imajo slovenski študenti in kje lahko poiščejo podporo!

'Trump je dobra novica za evropsko vojaško industrijo'
23. 01. 2025 04.05Vrnitev Donalda Trumpa v Belo hišo pomeni tudi ponovno prebujanje politike protekcionizma v ZDA. Glavni tekmec je seveda Kitajska, a na piki ima tudi Evropsko unijo, kateri je že napovedal carine. Nato še Trumpove zahteve glede obveznosti evropskih članic v zvezi Nato. Velik del Evrope je zaskrbljen, a ena evropska industrija si že zadovoljno mane roke – vojaška.

To glede svetovne gospodarske rasti pravijo direktorji
22. 01. 2025 04.06Delež direktorjev, ki menijo, da se bo svetovna gospodarska rast v naslednjih 12 mesecih povečala, se je v zadnji raziskavi svetovalne družbe PricewaterhouseCoopers (PwC) povečal z 38 na 60 odstotkov. Podjetja ob tem načrtujejo povečano zaposlovanje in nadaljnje uvajanje umetne inteligence. Med tveganji za napoved ostaja inflacija.

Načini, kako sprejemati okolju prijazne odločitve in podpirati trajnostne blagovne znamke
21. 01. 2025 04.15Odkrijte, kako lahko s trajnostnimi nakupovalnimi odločitvami zmanjšate okoljski vpliv in podprete trajnostne blagovne znamke. Preverite praktične nasvete za odgovorno potrošnjo.

Meta bo za 5 odstotkov zmanjšala delovno silo, osredotočili se bodo na 'najslabše delavce'
17. 01. 2025 04.48Meta namerava februarja zmanjšati približno 5 odstotkov svoje delovne sile oziroma približno 3.600 delovnih mest. Zmanjšanje števila zaposlenih bo temeljilo na oceni uspešnosti zaposlenih - tako bodo "hitreje odstranili najslabše delavce", saj bo "leto 2025 po besedah Mete intenzivno leto".

Kitajci osvajajo svetovni avtomobilski trg. Kaj vse ponujajo kupcem?
17. 01. 2025 04.15Kitajska se je v samo nekaj letih razvila v največjo izvoznico avtomobilov na svetu. Uveljavljeni evropski proizvajalci so obtičali pod kitajskim pritiskom. A Kitajci ne ponujajo le cenovno zelo ugodnih modelov avtomobilov. Kitajska zgodba o uspehu v avtomobilski industriji je veliko več kot to.

Vse to gre v nos tujim investitorjem v slovenskem poslovnem okolju
16. 01. 2025 04.29Ocene slovenskega poslovnega okolja se med tujimi investitorji slabšajo, je pokazala raziskava Centra za mednarodne odnose na FDV. Delež podjetij s širitvenimi načrti v Sloveniji je prvič po letu 2010 padel pod 20 odstotkov. Podjetja kot ovire izpostavljajo zapletene birokratske postopke, neugoden davčni sistem, politiko in kompleksno zakonodajo.

Trije Slovenci so se lotili težave, ki pesti celoten svet
14. 01. 2025 04.29Kaj če bi lahko zmanjšali čas, ki ga preživite na telefonu, ter izboljšali svojo produktivnost, osredotočenost in ustvarjalnost v resničnem svetu? Prav to ponuja mladi slovenski startup Humanodoro, ki si je zadal cilj – preprečiti ali vsaj omiliti "digitalno gnitje možganov". Za idejo stojijo trije inovativni Slovenci, ki dokazujejo, da se lahko prodorne rešitve rodijo tudi pri nas. Njihova aplikacija in pametni podstavek za odvajanje od telefona že osvaja uporabnike, prejela je nagrado Business Gladiator za zmagovalno idejo, zdaj pa prodira tudi na ameriški Amazon.

Dvakrat hitrejši: Nvidia je predstavila novo generacijo igralnih čipov
09. 01. 2025 04.40Generalni direktor ameriškega tehnološkega velikana Nvidia Jensen Huang je predstavil novo generacijo igričarskih čipov, imenovanih serija RTX 50.

Leto 2025: kaj lahko pričakujemo na trgu dela
20. 12. 2024 07.43Slovenski trg dela ostaja v dobri kondiciji. Četudi se v nekaterih panogah, zlasti avtomobilski industriji, razmere zaostrujejo, večjih pretresov ni pričakovati. Mnogi delodajalci se bodo tako še naprej soočali z mankom kvalificirane delovne sile. Posledično se bo nadaljeval priliv tujih delavcev, kar bo še okrepilo izziv integracije.

Je generacija Z najbolj obremenjena generacija na delovnem mestu?
17. 12. 2024 04.26Skoraj vsi delavci se spopadajo z ekonomsko negotovostjo in poklicnim stresom. Najmlajši delavci pa morda čutijo ta pritisk bolj kot vsi drugi. Zakaj?

Zgodba, kako sta mladi Slovenki ustvarili poslovni hit z rastlinami
16. 12. 2024 04.15V času, ko so omejitve pandemije korenito spremenile naša življenja, so se porajale tudi izjemne poslovne priložnosti. Ena takih je zgodba Džungla Plants, ki je zrasla na slovenskih tleh ter si v štirih letih in pol utrla pot med ljubitelje sobnih rastlin in ustvarila pravo urbano džunglo. Kako je nastala ideja, s kakšnimi izzivi sta se na začetku soočali ustanoviteljici ter kaj vse danes ponujajo, razkriva ena od ustanoviteljic Tjaša Jarc.

Svet ECB tretjič zapored znižal evrske obrestne mere
12. 12. 2024 15.20Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno s pričakovanji za 0,25 odstotne točke znižal vse tri glavne evrske obrestne mere. Gre za tretje zaporedno znižanje evrskih obrestnih mer in četrti rez vanje od junijskega obrata v denarni politiki.

Kako izboljšati svoje možnosti za napredovanje?
12. 12. 2024 04.23Želite napredovati v karieri ali pridobiti boljšo plačo? Preberite ključne nasvete za izstopanje, izboljšanje veščin in gradnjo odnosov, ki vas lahko pripeljejo do napredovanja.

Zakaj mladi raje menjavajo službe?
01. 12. 2024 04.10Mladi menijo, da bodo le tako prišli do višjih plač in napredovanja. Pa bodo res?

Investiranje v start-upe in inovativna podjetja: Kako prepoznati priložnosti in obvladati tveganja?
27. 11. 2024 04.19Izvedite, kako prepoznati obetavne projekte, oceniti tveganja, izkoristiti priložnosti in diverzificirati naložbe za dolgoročno rast, ko se odločate, ali bi investirali v start-upe in druge inovativne projekte.

Kriptovalute: samo špekulacija ali tudi uporabna vrednost?
27. 11. 2024 04.16Tržna kapitalizacija kriptovalut je v mesecu novembru presegla tri bilijone dolarjev. Po podatkih platforme Coinmarketcap je bilo v zadnjih 30 dneh skoraj za 250 milijard dolarjev (več kot 238 milijard evrov) nakupnih in prodajnih transakcij s kriptovalutami, ki so se izvedle na centraliziranih in decentraliziranih kripto borzah. Kaj je ključni razlog tako hitre rasti velikosti kripto trga?

Zakaj delavnost ni vedno dovolj za vzpon po karierni lestvici?
24. 11. 2024 04.15Za napredovanje na svoji poklicni poti potrebujete tudi zdravo mero samopohvale.

Najbolj navdihujoči citati Simona Sineka za zaposlene, vodje in podjetnike
23. 11. 2024 04.59Simon Sinek, eden najvplivnejših sodobnih mislecev na področju vodenja in motivacije, je znan po svojih citatih, ki navdihujejo zaposlene in podjetnike. Nekaj smo jih zbrali za vas.

5 bogatih dedičev, ki so zapravili vse svoje premoženje
16. 11. 2024 04.08Dedovanje velikega premoženja se zdi kot uresničitev sanj. Od Rockefellerjev do Kochovih – številne družine uspešno ohranjajo svoje bogastvo in ga s spretnostjo investiranja predajajo iz generacije v generacijo, nekateri dediči pa ga slabo upravljajo in z njim preveč razsipavajo, kar ima posledice.

V katerem primeru bi se zaradi dela preselili v drug kraj?
07. 11. 2024 04.59Preselitev zaradi dela in zaposlitve je lahko smiselna odločitev, če prinaša dolgoročne koristi za kariero, finančno stabilnost in osebno življenje. Kaj je o svoji osebni izkušnji s selitvijo dejal Matevž Korenč, produktni vodja v podjetju Sartorius BIA Separations?

Tako boste kot samostojni podjetnik pospešili svojo rast
04. 11. 2024 08.22Kot samostojni podjetnik se vsakodnevno soočate z izzivi, ki preizkušajo vašo sposobnost prilagajanja, inovativnosti in rasti. Ne glede na to, ali ste na začetku svoje podjetniške poti ali imate že dolgoletne izkušnje, je rast podjetja ključna za dolgoročni uspeh. Predstavljamo vam nekaj učinkovitih strategij, s katerimi lahko pospešite rast svojega podjetja in postanete bolj konkurenčni na trgu.

E-goljufi s pomočjo AI vse bolj prefinjeno (in uspešno) napadajo
25. 10. 2024 04.10Spletne prevare so postale milijardni posel. E-goljufi več ne poznajo meja; ogromno vlagajo v napredno tehnologijo, pri čemer kot glavno orodje uporabljajo umetno inteligenco. Kako se lahko zaščitimo?

Stroški pogrebov: koliko je treba odšteti?
21. 10. 2024 04.46Medtem ko se stroški klasičnih pogrebov s krsto gibljejo od 1600 do 2400 evrov, so žarni pogrebi in raztros pepela običajno cenejši in obenem okolju prijaznejši.

Neverjetno, kaj vse ponujajo zaposlenim. Tudi zato spadajo med najboljše delodajalce v Sloveniji
14. 10. 2024 11.46V preteklosti so se podjetja osredotočala predvsem na finančne rezultate in produktivnost, danes pa je vse bolj prisotno zavedanje, da uspeh podjetja ne temelji zgolj na produktih in storitvah, temveč tudi na zadovoljstvu in dobrem počutju zaposlenih.

Primer slovenskega podjetja, ki je bilo v stečaju, nato pa so se delavci samoorganizirali
14. 10. 2024 04.26M TOM ni tipična zgodba o stečaju. Je zgodba o zaupanju, vztrajnosti in moči povezovanja. Po propadu podjetja TOM leta 2010, ko je brez dela ostalo okoli 200 zaposlenih, je skupina nekdanjih delavcev zavihala rokave, združila znanje in izkušnje ter na ruševinah starega podjetja stopila na novo uspešno poslovno pot.